Friday, March 21, 2014

Krogering and Buehler's Trip




Kroger is running their March Madness sale, where you save $5 when you buy 5 participating products!

5 Krusteaz Molten Cookie Mix 2.50- $1 Kroger sale - coupons for $.55 each, doubled to $1.10 each.  Made each box $0.40

6 Gogurts $2.49 each -  $1 Kroger sale - $.75/2 coupons, doubled to $1.50 ea = $0.74 each

4 boxes of Crackers $2.99 each - $4 Kroger sale - 2 internet coupons for $0.50 off, doubled to $1.00 and 1 newspaper coupon for $1.00/2 = $1.24 per box, plus I submitted $1.00 back via Shopmium for the Ritz Bitz crackers... final cost $0.99/box.

1 Frigo string cheese $3.99 - $1 Kroger Sale - $0.35/1 newspaper coupon, doubled to $0.70 = $2.29

1 Miracle Whip $3.49 - $1 Kroger sale - $0.75 internet printed coupon, doubled to $1.50 = $0.99

7 Kraft shredded cheese $2.99 each - $7 Kroger sale $0.75/1 internet coupons, doubled to $1.50=$0.49 each

2 Belvita Cookies $3.49 - $1 Kroger sale - $1/2 newspaper coupon = $1.99 each - $0.50 from Checkout 51 - $1.74 per box

4 Helluva Dips $2.49 each - $1 Kroger Sale - $0.55/1 newspaper coupons = $0.39 each

Total Before Sales and Coupons: $104.26
Total after sales, before coupons:  $52.31
I used my $9 in Catalina coupons from the last 2 weeks.

Total after coupons:  $14.21, plus $1 back from Shopmium and $0.50 from Checkout 51.



Onto Buehler's, where they are running a buy 5 Kellogg products, get a free Gallon of milk.  They actually had a lot of cereals on sale that I wanted to try, vs all the kid's cereal!!

5 boxes Krave S'Mores Cereal $2.49 each - $0.70/1 newspaper coupons = $1.09 each
5 boxes Rocky Mountain Chocolate Factory cereal $2.49 - $0.70/1 newspaper coupons = $1.09
5 boxes Special K Chocolate Almond $2.49 - $0.70/1 newspaper coupons = $1.09 each
3 gallons of milk FREE, plus $1.00 back from ibotta
2 Thomas' english muffins B1, G1 free $3.99, plus 2 coupons for $0.55/1, doubled to $1.10= $.90
1 Halo clementines $4.99 - $.50/1 newspaper coupon = $3.99 - $0.75 ibotta = $3.24
6 Kraft Singles $2.49 each - $0.50 Buy 6, save $3 sale - $0.75/1 printed coupons = $0.49 each

Total Before sales and Coupons: $113.43
Total after sales and before coupons: $58.37
Total out of pocket:  $25.07, plus I have $3.50 coming in cash back! ($0.75 on Chocolate Almond Special K, $0.75 on clementines and $1 on milk from Ibotta AND $1.00 from Checkout 51 for the 2 Kraves!)

Also at Buehler's, but in a separate transaction and not really photo worthy, I bought 45 bottles of PowerAid for $32.18.  My youngest son is playing baseball and I refuse to pay $2 per bottle per game. I may actually go buy a few more for the day I have to provide the whole team lunches.  This is the lowest price I find these for, as they are $0.80 at Walmart and this makes them $0.67/each.

**Also on a side note, I got a few emails asking what the heck we are eating, as meat hasn't been purchased much lately.  The answer?  My freezer is full of meat!  When Baker's had pork chops and roasts on sale under $2.00/lb (as they do this week!), I stock up!  I have a food saver machine.  A dear friend just got an entire cow butchered and was sweet enough to gift me over 50lbs of beef.  I bought that bacon last month and have many 1lb sausage rolls and frozen chicken breasts.  With all the meat in the freezer, I really just need to purchase items for side dishes, breakfasts, snacks and lunches.  Of course, we still need toiletries, etc and if I find another killer meat sale, no doubt I will purchase it.

As you coupon and shop sales, you will develop your own personal price points for items and paying above that price will be depressing for you.  They key is to stock up on items you use the most, in quantities that will not spoil before you can use them and do so at the price you set.

Keep the questions coming and let me know how YOUR shopping is going!!